Renginiai

LGBT* balsai ir filmo „Telma” peržiūra Klaipėdoje

26 gegužės 2018 16:00

„Vaivorykštės dienų“ 2018 festivalio renginiai atvyksta į Klaipėdą! Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL savo vizito uostamiestyje metu, pakvies Klaipėdos LGBT bendruomenės narius bei visus draugiškai nusiteikusius asmenis į bendruomeninį renginį „LGBT* balsai“. Tai unikali proga ne tik pabūti drauge, bet ir padiskutuoti apie po LGBT „skėčiu“ ir bendrumu egzistuojančius tapatybių skirtumus. Diskusijoje dalyvaus skirtingoms LGBT bendruomenės (sub)grupėms priklausantys žmonės:

(a) Julija Šimkė – sūnų su savo žmona Gintarė auginanti mama. Julija ir Gintarė ne tik sukūrė gražų šeimos stebuklą, bet ir savo istorija pasidalino su Lietuvos žmonėmis. Kodėl Joms buvo svarbu apie sūnaus gimimą kalbėti viešai? Julija pokalbio metu atstovaus raidelei „L”.

(b) Romas Zabarauskas – režisierius ir kūrėjas, į Lietuvos viešąją padangę įsiveržęs ne tik homoseksualumo temos nevengiančiais režisūriniais sprendimais bei bandymais, bet ir viešais pasisakymais apie įvairovės ir tolerancijos svarbą mūsų visuomenėje. Praėjusiais metais Romas išleido knygą „ Lietuva atsiskleidžia: 99 LGBT+ istorijos“, kuri mūsų šiandieninei ir ateities LGBT bendruomenei buvo reikalinga kaip oras. Romas pokalbio metu atstovaus raidelei „G“. 

(c) Саша Пучько – viena pirmųjų translyčių merginų, sėkmingai realizavusių teisę į lytinės tapatybe pripažinimą Lietuvoje teismo keliu. Kalbant paprastai, Aleksandra sugebėjo pasikeisti asmens tapatybės dokumentus be perteklinių medicininio pobūdžio reikalavimų, nes pagrūmojo kumščiu ir padavė Lietuvos valstybę į teismą. Aleksandra pokalbio metu atstovaus raidelei „T“. 

Kuo esame panašūs, o kuo esame skirtingi? Ar LGBT judėjimas Lietuvoje yra įtraukus ir atstovauja visų LGBT bendruomenės (sub)grupių interesams? Ar tai, kad visi priklausome LGBT „skėčiui“, mums suteikia ypatingo bendruomeniškumo ir atsparumo, o galbūt esame tik individualizuoti visuomenės nariai, kuriuos mažai kas sieja tarpusavyje? Į šiuos ir kitus sudėtinus klausimus diskusijos dalyviams padės atsakyti diskusijos „šeimininkas“ Tomaš Ilja, kuris į bendruomenei svarbius klausimus padės pažvelgti nauju kampu: ar barzdotas vyras su sijonu yra tinkamas „personažas“ LGBT politiniams reikalavimas (iš)reikšti? „LGBT* balsų renginys vyks Klaipėdos kultūros fabrikas „Galerijoje” nuo 16 val.

Po diskusijos „LGBT* balsai”, Nacionalinė LGBT* teisių organizacija LGL, bendradarbiaudama su Europos šalių kino forumas „Scanorama“, pakvies į nemokamą norvegų režisieriaus Joachimo Triero filmo „Telma“ peržiūrą. Lietuvos miestuose rodytas festivalio filmas susilaukia įvairių atsiliepimų, palydinčių nuostabą dėl filmo epicentre atsidūrusios dviejų merginų meilės istorijos. Tad natūraliai kyla klausimas: kodėl dviejų tos pačios lyties žmonių meilės istorija didžiajame ekrane iš Lietuvos visuomenės vis dar reikalauja „perbraižyti“ tolerancijos ribas?

„Noriu atkreipti dėmesį, kad „Scanorama“ filmus rodo ne dėl konkrečios temos, o dėl meninės jo kokybės. Juk žiūrovas filmą suvokia ne tik per temą, bet ir per kuriamus charakterius, filmo estetiką, režisūrinius sprendimus. Režisierius Joachimas Trieras nėra tas, kuris savo filmams renkasi aktualias, rezonuojančias temas, kuriomis garsiai diskutuojama viešoje erdvėje. Tačiau jo filmai visuomet tokias diskusijas sukelia, nes J. Trieras žvelgia ne į problemą ar konkrečią temą, o į žmogaus sielą. Ar tai būtų vienalyčių porų santykiai, ar savižudžio kelią pasirinkęs žmogus. Joachimo Triero filmuose žmogus nėra susijęs su lytimi ar su kitais paviršiniais dalykais – jis atskleidžia daug gilesnę žmogaus būtį,“ – teigia „Scanoramos“ įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Įdomu pastebėti, jog Europos šalių kino forumui „Scanorama“ kreipusis į nacionalinį transliuotoją su prašymu rodyti filmo „Telma“ nacionalinės televizijos eteryje, buvo teigiama, jog šis video klipas potencialiai laikytinas žalingą poveikį nepilnamečiams darančia viešąją informacija. Apie „žalingą“ filmo pobūdį spręskite patys! Filmo „Telma” peržiūra įvyks Klaipėdos kultūros fabrikas kino salėje nuo 18 val. Seansas nemokamas!

Iki greito susitikimo Klaipėdoje! Trenkiam pilna koja!

LGBT* balsai ir filmo „Telma” peržiūra Klaipėdoje