Naujienos

Subsidijas už prastovas gavo apie trečdalį jų paprašiusių įmonių

Iki šiol suteiktų subsidijų įmonėms už prastovas ir išmokų savarankiškai dirbantiesiems bendra suma siekia apie 13 mln. Eur, pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM).

Tekstas papildytas konkrečiais darbuotojų, už kuriuos jau gautos subsidijos, skaičiais.

Pasak ketvirtadienį išplatinto pranešimo, prastovas dėl karantino darbuotojams paskelbusioms įmonėms iki ketvirtadienio išmokėta 6,8 mln. Eur valstybės subsidijų, o savarankiškai dirbantiems asmenims – 6,2 mln. Eur išmokų už kovo mėnesį.

SADM teigimu, iš viso subsidijų paprašė apie 9.600 įmonių, iki šiol jau gavo apie 3.800, t. y. kiek daugiau nei trečdalis visų paprašiusiųjų.

Bendras darbuotojų skaičius tose įmonėse, kurios per kovą ir balandį paskelbė prastovas ir paprašė subsidijų, siekia kiek daugiau nei 62.000. Darbuotojų, už kuriuos jau gautos subsidijos, iš viso yra daugiau kaip 19.000, t. y. apie trečdalį nuo visų paprašiusiųjų.

„Dėl fiksuoto dydžio išmokos už kovo mėnesį kreipėsi 56.700 savarankiškai dirbančių asmenų, išmokas gavo – beveik 47.000“, – nurodoma pranešime.

Visuotinis karantinas, sustabdęs nemenką dalį verslų Lietuvoje, galioja nuo kovo 16 d. Šiuo metu jo galiojimo pabaiga numatyta gegužės 11-ąją. Vyriausybė jau ėmėsi tam tikrų karantino režimo švelninimo priemonių, todėl dalis verslų atnaujina veiklą.

Linas Kukuraitis, socialinės apsaugos ir darbo ministras, tvirtina žinąs, kad verslo atstovai ir savarankiškai dirbantieji tikisi lėšas gauti kuo greičiau. Bet anksčiau šią savaitę ministras, atsakydamas į žurnalistų klausimus, pripažino, kad procesai nėra tokie spartūs, nes visų dokumentų dėl subsidijų bei išmokų paskyrimo tvarkymas „kol kas vyksta rankiniu būdu, specialistai dirba dieną naktį, stengdamiesi paskubinti procedūras“.

Nepaisant to, kad procesai yra kiek ištęsti, L. Kukuraitis paragino verslą ir savarankiškai dirbančiuosius kreiptis paramos: „Suprantame, kad tai sudėtingas metas visiems. Nors karantinas švelnėja, tačiau jis dar nesibaigė, todėl pasinaudoti parama tikrai verta.“

SADM vadovas taip pat priminė, kad subsidijas gavę darbdaviai, kurie yra įtraukti į nuo COVID-19 nukentėjusių įmonių sąrašą, sudaromą Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI), gali laikinai atidėti valstybinio socialinio draudimo įmokų ir gyventojų pajamų mokesčio mokėjimą nuo valstybės subsidijos, ta pačia tvarka kaip ir nuo likusios darbdavio darbuotojui mokamo darbo užmokesčio dalies.

„Jei įmonė nėra įtraukta į sąrašą, tačiau patyrė sunkumų dėl COVID-19, ji  gali vienu supaprastintu prašymu, adresuotu VMI ir „Sodrai“, kreiptis į Inspekciją dėl analogiškų pagalbos priemonių taikymo“, – rašoma SADM pranešime spaudai.

Iš viso trijų mėnesių laikotarpiui subsidijoms numatyta skirti 1,138 mlrd. Eur, o fiksuoto dydžio išmokoms dirbantiems savarankiškai – 108 mln. Eur.

Norėdama gauti valstybės subsidiją įmonė turi paskelbti darbuotojui ar darbuotojų grupei prastovą bei pranešti Valstybinei darbo inspekcijai. Prastovos metu darbuotojui mokama ne mažiau nei minimalus mėnesinis atlygis, jeigu darbo sutartyje sulygta visa darbo laiko norma. Prastovos metu iš darbuotojo negali būti reikalaujama vykdyti darbo funkcijų. Darbdavys dėl subsidijos turi kreiptis į Užimtumo tarnybą.

Tačiau pagal įstatymą, subsidija už prastovas skiriama tik tuo atveju, jeigu yra išsaugota ne mažiau kaip pusė darbo vietų.

Savarankiškai dirbantys asmenys 257 Eur dydžio išmoką už mėnesį gali gauti, jeigu atitinka tris sąlygas: savarankiška veikla buvo registruota ne trumpesnį kaip 3 mėn. laikotarpį per paskutinius metus ir nebuvo išregistruota iki karantino pradžios; nedirba pagal darbo sutartį, neturi darbo santykiams prilygintų teisinių santykių bei negauna darbo pajamų; juridinis asmuo negali turėti likviduojamos ar bankrutuojančios įmonės statuso.

Kasdien VŽ atnaujinamą Lietuvos ekonomikos barometrą galima rasti ČIA.

Informacijos šaltinis „Verslo Žinios” 

Subsidijas už prastovas gavo apie trečdalį jų paprašiusių įmonių