Naujienos

Klaipėdos kultūros fabrike – provokuojanti lietuviška dokumentika

Šių metų vasario mėnesį prasidėjusi tarptautinį pripažinimą pelniusių  dokumentinių filmų kūrėjų Julijos ir Rimanto Gruodžių kino kelionė po Lietuvos miestus, kurią pristato didžiausias Lietuvoje dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“, tęsiasi Klaipėdoje. Kovo 18 d., 19.00 val. Klaipėdos kultūros fabrike bus parodyti trys trumpametražiai režisierių darbai, po kurių įvyks pokalbis su kūrėjais.

Pasak festivalio „Nepatogus kinas“ direktoriaus Gedimino Andriukaičio, J. ir R. Gruodžių kūryba atspindi festivalio misiją ir skleidžiamas vertybes. „Režisieriai jau dvidešimt metų kino kalba dokumentuoja tuos žmones, kurie nėra ryškiai matomi viešumoje, bet kantriai, be didingų mostų ir patoso, lipdo savo ir savo vaikų gyvenimus. Gruodžių filmų pamatinės nuostatos – humanizmas, nuoširdi pagarba filmuojamiems žmonėms,  pavydėtina empatija. Jie 20 a. pabaigos – 21 a. pradžios  poetinei dokumentikai artimu stiliumi piešia savojo laiko paprasto žmogaus paveikslą, siekdami atskleisti jo vidinį pasaulį ir įprasminti jo kasdienę būtį. Išsaugoti šį žmogų tautos istorinėje atmintyje. Kartu Gruodžių kūriniai yra tarsi tęstinė šalies socialinių problemų studija:  nuo 1995 metų režisieriai savo filmuose kalba apie skaudžius dalykus ir šiandien aktualius daugiau nei penktadaliui Lietuvos gyventojų – skurdą, socialinę atskirtį, švietimo problemas. Mums, kaip žmogaus teisių kino festivaliui, labai svarbu kelti šias temas viešumon, o kartu pristatyti kuo platesniam žiūrovų ratui kokybišką lietuvių dokumentiką“, – sakė G. Andriukaitis.

Savo kūryboje ypač daug dėmesio režisieriai skiria vaikų likimams, kurie tampa savotiška visos šalies likimo metafora. Režisieriai kviečia neapsigauti – dėl nuolatinio kartojimo banalia tapusi frazė „vaikai – mūsų ateitis“ visgi yra tiesa, nes tauta, nesugebanti pasirūpinti mažaisiais savo gyventojais, nekuria ir savo ateities. Vaikai yra pagrindinė į retrospektyvą įtrauktų filmų pasakojimo ašis.

Retrospektyvoje rodomi filmai “Slogutis” (1995 m.), daugelį tarptautinių prestižinių apdovanojimų ir „Sidabrinę gervę“ pelniusi “Upė“ (2009 m.) bei naujausias režisierių darbas, uždaręs 2014 metų Vilniaus dokumentinių filmų festivalį, – „Sėkmės metai“.  Pastarajam filmui ši kino kelionė taps savotiška nacionaline premjera – jis pirmą kartą bus rodomas už Vilniaus ribų.

Filmo „Sėkmės metai“ anonsą rasite čia https://www.youtube.com/watch?v=h218qip2O6Y

Klaipėdos kultūros fabrike retrospektyvos seansas ir susitikimas su režisieriais įvyks kovo 18 d., 19.00 val.