Naujienos

Kino ekrane – vaikų ir jaunuolių pasaulio labirintas

Kino ekrane – vaikų ir jaunuolių pasaulio labirintas

Lietuvos moksleiviai jau dvylika metų žino, kad spalis – gero kino mėnuo. Kaip ir kiekvieną rudenį, šiemet spalio 11 d. į Klaipėdos „Kultūros fabriko“ kino salę sugrįžta Tarptautinis vaikų ir jaunimo filmų festivalis su edukacinių filmų programa „Pasaulis kaip labirintas“. Atrinkti filmai ir pradinukui, ir abiturientui leis tarsi iš paukščio skrydžio pamatyti painų jausmų, keblių situacijų ir sprendimų žemėlapį, po kurį visi klaidžiojame.

„Kiekvienas amžius – ir vaikystė, ir jaunuolystė – turi savų iššūkių. Kartais atrodo, kad visame pasaulyje žmonės atsimuša į tuos pačius akligatvius, panašiai ieško išeičių… Tuo mums ir patrauklus kinas, nes tarsi iš paukščio skrydžio leidžia pamatyti tą labirintą, po kurį visi klaidžiojame. Ypač prasminga apie tai pamąstyti vaikams ir jaunuoliams, kuriuos gąsdina jų sunkūs iššūkiai: būti naujoku klasėje, įveikti baimes, neprarasti tikėjimo ir svajonių, suprasti savo sumišusius jausmus, išgyventi liūdesį, nusivylimą, pirmąją meilę. Geri filmai praplečia akiratį, leidžia pajusti bendrystę su herojais, paguodžia ir įkvepia nepasiduoti. Tai – veiksminga savęs ir pasaulio pažinimo priemonė visiems žiūrovams.“ – neabejoja L. Užkuraitytė.  Tradiciškai festivalio programa suskirstyta į tris kategorijas: nuo 7-erių, nuo 10-ties ir nuo 14 m. amžiaus.

Pirmoji kryžkelė: pasaka ar tikrovė? (Nuo 6 m.)

Jauniausiems žiūrovams lietuviškai įgarsintame filme – aktualūs rūpesčiai: kaip įveikti baimę, kur riba tarp žaidimo ir taisyklių, tarp pasakos ir tikrovės. Švedų ir olandų kūrėjų filme „Pirmoji nakvynė“ (2016) septynerių metų mergaitė Siva pirmą nakvoja savo naują draugę. Tai turėtų būti smagus nuotykis, tačiau nakties prietemoje svetimų namų daiktai ima keisti pavidalus ir atsiveria tikra paslapčių karalystė. Sapnišką filmo kinematografiją norisi palyginti su klasikiniu Lewiso Carrollio ir Astridos Lindgren vaizduotės pasauliu.

Antroji kryžkelė: kova už būvį (Nuo 10 m.)

Kai tau – per 10, ir draugai reiškia daugiau nei mama, gyvenimas kartais gali atrodyti tikrai beviltiškas. Galiausiai taip atsitiko filmo „Mūsų pasaulis“ (Pietų Korėja, 2016) herojėms. Per visą vasarą stiprėjusi mergaičių draugystė, prasidėjus naujiems mokslo, metams tampa stipriu išbandymu… Lietuviškai įgarsintas filmas „Mūsų pasaulis“ – apie augančių vaikų augančias gyvenimo problemas, su kuriomis dorojasi patys vaikai.

Trečioji kryžkelė: tik draugystė ar jau meilė? (Nuo 14 m.)

Penkiolikmečių gyvenimo labirinte – dar daugiau painiavos. Austrų filme „Gražuolė“ (2015) penkiolikmetė Šarlotė bando susitaikyti su netikėtomis tėvų skyrybomis ir sudužusiu amžinos meilės vaizdiniu. Naujoje mokykloje mergina susibičiuliauja su dviem vaikinais. Visi trys – jie stipri komanda! Juos sieja pagarba, graži, įkvepianti draugystė, bet… ar čia tikrai niekuo dėta meilė?

 

Filmai bus rodomi spalio 11 d. Klaipėdos „Kultūros fabriko“ kino salėje. Po kiekvieno seanso diskusijos !

9.30 val. „Pirmoji nakvynė“, Švedija, 2016, 79 min., nuo 6 m.

11.30 val. „Mūsų pasaulis“, Pietų Korėja, 2016, 95 min., nuo 10 m.

14.00 val. „Gražuolė“, Austrija, 2015, 92 min., nuo 14 m.

 

Kino ekrane – vaikų ir jaunuolių pasaulio labirintas