Naujienos

„Jauno teatro dienos“ – teatro sezono įžanga Klaipėdoje

Rugpjūčio 25-29 dienomis Klaipėdoje aštuntąjį kartą įvyks festivalis „Jauno teatro dienos“ (JTD). Uostamiestyje visą vasarą šurmuliavę poilsiautojai užleis vietą jauniems teatro kūrėjams, susirinksiantiems į Klaipėdos jaunimo teatro organizuojamas JTD kūrybines dirbtuves. Paskutiniąją vasaros savaitę vyksiantis festivalis duos pradžią naujajam teatro sezonui.

Jauno teatro dienos“ 2020-aisiais suorganizuotos dukart

Klaipėdos jaunimo teatro organizuojamas festivalis „Jauno teatro dienos“ per septynerius veiklos metus tapo neatsiejama uostamiesčio kultūrinio gyvenimo dalimi. Renginys miesto gyvenime išsiskiria ne sutraukiamos žiūrovų minios dydžiu ar renginių mastu, o tuo, kad bent savaitei jaunųjų teatro kūrėjų centru tampa būtent Klaipėda.

Kūrybinėse JTD teatro dirbtuvėse grupėmis suskirstyti aktoriai, režisieriai, scenografai ir dramaturgai kuria mini spektaklius ir juos pristato miesto publikai netradicinėse erdvėse. Kasmet keliasdešimt jaunų teatro profesionalų iš Lietuvos ir užsienio Klaipėdoje susirinkdavo ankstyvą pavasarį, tačiau 2020-ieji sumaišė festivalio planus ir renginys buvo perkeltas į paskutiniąją rugpjūčio savaitę.

Viena iš festivalio organizatorių, Klaipėdos jaunimo teatro aktorė Ieva Pakštytė mano, kad pavasarį atšaukto festivalio planus leido perkurti ne kas kitas, o pamatinė „Jauno teatro dienų“ dvasia.

„Nuo pat festivalio veiklos pradžios esminiais JTD veiklos bruožais tapo spontaniškumas, atsitiktinumas ir jaunystė. Šiemet šių renginio savybių mums ypač prireikė, kai suderinus visus planus, pradėjus pirkti bilietus užsienio svečiams, visas pasaulis staiga sustojo ir teko mąstyti, ko imtis, kad „Jauno teatro dienos 2020” vis gi įvyktų. Šiandien, iki festivalio likus savaitei, jaučiame, kad netikėtumai dar gali mus ištikti, tačiau tikimės, kad karantinas neskubės sugrįžti ir „Jauno teatro dienų“ tradicija šiemet bus pratęsta, – viltimis, kad renginys rugpjūčio 25-29 dienomis įvyks kaip planuota pasidalino aktorė Ieva Pakštytė.

Žiūrovo patogumui – festivalis atvirose miesto erdvėse

Šiemet renginys aplankys dvi atviras ir išskirtines miesto erdves – rugpjūčio 26-ąją, trečiadienį, kūrybinių dirbtuvių darbų peržiūra vyks naujai renovuotose erdvėse aplink Jono kalnelį, o rugpjūčio 28-ąją, penktadienį, kūrybinės grupės pasirodys Piliavietės teritorijoje. Organizatoriai tikisi, kad vasariški orai nepakiš kojos ir leis mini spektaklių kūrėjams išnaudoti šių miesto erdvių privalumus – dinamišką reljefą, miesto istorinius ženklus, bei atstumą iki žiūrovo.

Galvodami būtent apie publikos saugumą, patogumą ir išskirtinį teatro potyrį festivalio organizatoriai pasirinko Jono kalnelio ir Piliavietės erdves. Tikimasi, kad išskirtiniais „Jauno teatro dienų“ minispektakliais šiemet susidomės ne tik nuosekliai renginio veiklą sekantys žiūrovai, tačiau ir netikėtai renginio aplinkoje atsidūrę poilsiautojai. Pasak organizatorių, JTD teatro eksperimentai skirti ne šokiruoti publiką, o ją šviesti bei pateikti teatrą kaip šiuolaikinį, patrauklų meną, kuris žiūrovą gali sutikti netikėtose erdvėse.

Dviejų tipų dirbtuvės – tai noras tobulinti festivalį

Pirmą kartą festivalio „Jauno teatro dienos“ istorijoje renginyje vyks dvi skirtingų rūšių kūrybinių dirbtuvių programos – SPRINT ir LONG. Organizatorė I. Pakštytė teigia, kad toks festivalio pokytis – tai noras reflektuoti ne vienerius metus vykstančių dirbtuvių pliusus ir minusus.

„Kasmet norime, kad festivalis keistųsi, nes jokia paslaptis, kad jame dalyvaujame ir patys. Šiemet sumanėme patyrinėti, kas festivalio metu vykstančiame kūrybiniame procese svarbiau – turimas laikas, erdvė, kurioje pasirodome, ar kūrybinės grupės tarpusavio sąveika. Dėl to kuriame dviejų tipų dirbtuves ir tikimės pamatyti skirtingus programų rezultatus,“ – sako aktorė Ieva Pakštytė.

Programoje SPRINT dalyvaus pirmą kartą į festivalį atvykstantys kūrėjai ir neseniai Klaipėdoje įsikūrusio Taško teatro aktoriai. Iš jų sudarytos komandos kas dvi dienas gaus po naują organizatorių parinktą inspiraciją, pagal kurią kurs pasirodymus. Būtent SPRINT programos pasirodymų peržiūros vyks rugpjūčio 26 d. ir 28 d. minėtose Jono kalnelio ir Klaipėdos piliavietės erdvėse.

Esminis renginio akcentas – dviejų dalių spektaklis

Programoje LONG dalyvausiančios grupės bus sudarytos iš labiau patyrusių teatro profesionalų ir Klaipėdos jaunimo teatro aktorių. Šioje festivalio dalyje dalyvaujantys kūrėjai visą savaitę nagrinės vieną ir tą pačią renginio organizatorių parinktą inspiraciją ir savaitės pabaigoje – rugpjūčio 29 d., šeštadienį, parodys dviejų dalių spektaklį.

Kūrybiškai šioms grupėms vadovaus du režisieriai – jie ir yra vienintelės žinomos dalys šioje būsimoje dviejų dalių spektaklio dėlionėje – tai režisieriai Kirilas Glušajevas ir Gintarė Minelgaitė. Išskirtinėse komandose originaliomis sąlygomis kuriamas LONG programos pasirodymas taps esminiu 2020-ųjų festivalio „Jauno  teatro dienos“ akcentu.

Dviejų dalių spektaklio premjera ir vienintelis rodymas vyks rugpjūčio 29 d. 17 val. Klaipėdos Kultūros fabriko Daugiafunkcėje salėje B. Dalyvavimas peržiūroje, kaip ir visuose festivalio renginiuose, nemokamas, tačiau dėl žiūrovų kiekio ribojimo renginių metu, lankytojai kviečiami rezervuoti savo vietas tiketa.lt sistemoje. Visus festivalio „Jauno teatro dienos“ pasirodymus tradiciškai lydės kūrėjų ir teatro kritikų diskusijos bei kūrybinių darbų analizės, kuriose kviečiami pasilikti bei įspūdžiais dalintis ir žiūrovai.

Tarptautinis festivalis nukeltas iki pavasario

Festivalio organizatoriai tikisi, kad „Jauno teatro dienos 2021“ sugrįžti galės jau kitų metų pavasarį ir tąkart bus pratęsta ne tik pati renginio tradicija, bet ir iki šių metų nuosekliai didintas renginio tarptautiškumo mastas.

„Dėl suprantamų priežasčių šiemet festivalyje negali dalyvauti aktoriai, režisieriai ir kiti kūrėjai iš užsienio, kurių buvo pakviesta kaip niekada daug. Šio tarptautinio bendravimo mums labai trūks, tačiau tikimės, kad po uždaresnių 2020-ųjų, teatro kūrėjai Klaipėdoje, Lietuvoje ir visame pasaulyje bus tik dar labiau nusiteikę bendradarbiauti ir kurti kartu. Juk pastarųjų mėnesių patirtis įrodė, kad esame ne tik savo Tėvynės, bet ir pasaulio piliečiai, o teatras yra puikus būdas šiai mūsų bendrystei įrodyti ir švęsti,“ – mintimis apie tarptautinio festivalio surengimą 2021-aisiais pasidalino renginio organizatoriai.

Festivalis „Jauno teatro dienos“ vyks rugpjūčio 25-29 dienomis Klaipėdoje, visi JTD renginiai – nemokami. Daugiau informacijos apie „Jauno teatro dienų“ programą, dalyvius ir detales galite rasti www.jtd.lt ir „Jauno teatro dienos“ Facebook paskyroje. Renginį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Klaipėdos jaunimo teatro informacija

„Jauno teatro dienos“ – teatro sezono įžanga Klaipėdoje