Naujienos

Festivalis „Jauno teatro dienos“ – nuo Šekspyro iki teatro palapinėje

Pavasarį Klaipėda jau septintus metus iš eilės pasitinka su kasmet uostamiestyje susiburiančia teatro komuna: balandžio 7–12 dienomis į Klaipėdos senamiestį sugrįžta festivalis „Jauno teatro dienos“ (JTD). Jaunus teatro profesionalus net iš vienuolikos šalių šiemet Klaipėdoje suvienysiantis festivalis žada aktyvų renginių maratoną, o renginio organizatorius „Klaipėdos jaunimo teatras“ festivalį pradeda išskirtine premjera, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Festivalio pradžia – KJT premjera pagal Šekspyro „Audrą“

Festivalį balandžio 7 d. pradės ir visai renginių savaitei toną užduos Klaipėdos jaunimo teatro premjera „Audra“ pagal to paties pavadinimo V. Šekspyro dramą. Kūrybiniai ryšiai su spektaklio režisieriumi Povilu Makausku buvo užmegzti prieš metus vykusiame JTD festivalyje, tad tokia 2019 m. renginio pradžia simbolinė: festivalio kūrybinėse dirbtuvėse užgimusios idėjos tapo spektakliu. Mistinė alegorinė pasaka „Audra“ tęs prieš metus pradėtą teatro eksperimento nuotaiką: jauna kūrybinė grupė spektaklyje ieško savito požiūrio į iškiliausio visų laikų dramaturgo kūrybą. Burtų ir magijos kupinoje Šekspyro dramoje supurtomos personažų vertybės, o jie patys sugrąžinami į pirmapradę būtį – tokia vidinės kelionės kryptis siūloma ir būsimiems premjeros žiūrovams. Spektaklio kūrėjai tikisi, kad eksperimentinė spektaklio forma leis publikai ne tik naujai pažvelgti į paskutiniąją Šekspyro dramą, bet ir į asmenines vertybes.

Kūrybinės teatro dirbtuvės sugrįžta į senamiestį

Pagrindiniu festivalio JTD akcentu jau ketvirtą kartą taps teatro profesionalų kūrybinės dirbtuvės. Aktyviame keturių dienų kūrybiniame maratone susijungs teatro kūrėjai – režisieriai, aktoriai, scenografai ir dramaturgai – iš Lietuvos ir užsienio, kurie, nagrinėdami organizatorių paruoštas inspiracijas, pristatys publikai trumpo metro spektaklius. „Šiemet darbų peržiūros sugrįžta į Klaipėdos senamiesčio erdves: aplink kūrybinį inkubatorių „Kultūros fabrikas“ bus įkurtas specialus „Jauno teatro dienų“ palapinių – lauko paviljonų miestelis, kuriame grupės turės įgyvendinti savo pasirodymus. Balandžio 9 ir 11 dienomis bus pristatyti du skirtingi trumpo metro spektaklių rinkiniai. Pasirodymai galės būti stebimi ir kaip spektaklių ciklas, ir kaip nepriklausomi performansai, tad žiūrovams paliekama laisvė prisijungti prie peržiūros ar palikti ją kada norisi,“ – detalėmis apie kūrybinių dirbtuvių darbų peržiūras dalinosi organizatoriai. Dirbtuvėse kurs režisieriai Agnius Jankevičius, Paulius Tamolė, Eglė Švedkauskaitė, Paulius Pinigis, Gea Gojak (Kroatija) ir Yasen Vasilev (Bulgarija). Tiesioginę peržiūrų transliaciją bus galima ir gyvai stebėti internete – “Facebook” paskyroje „Jauno teatro dienos“. Darbų peržiūros vyks balandžio 9 ir 11 dienomis, po to lauks kūrėjų diskusijos su žiūrovais, jas moderuos teatro ir kino kritikas Vaidas Jauniškis.

Kūrybinės idėjos iš įvairių užsienio šalių

Per septynerius JTD veiklos metus buvo suburta didžiulė jaunų Lietuvos teatro profesionalų bendruomenė, kurie arba dalyvavo JTD kūrybinėse dirbtuvėse, arba pristatė renginyje savo spektaklius. Visgi šiemet buvo nuspręsta partnerių ieškoti ir užsienyje – tarptautinė JTD dalyvių atranka sulaukė arti šimto įvairių sričių menininkų anketų. Tad 2019 m. festivalio “Jauno teatro dienos” žiūrovai turės galimybę susipažinti su režisierių, aktorių ir scenografų kūryba net iš dešimties užsienio valstybių: Italijos, Suomijos, Vokietijos, Serbijos, Rusijos, Bulgarijos, Kroatijos, Lenkijos, Brazilijos ir Palestinos. „Ieškodami festivalio dalyvių užsienyje išlaikome pagrindinę renginio idėją – bendravimo svarbą kūrybiniame procese. Darbų peržiūrose dalyvaujantis žiūrovas pamato tik nedidelę dalį viso festivalyje vykstančio proceso, kartais svarbiausios idėjos lieka kūrėjų mintyse ir yra įgyvendinamos tik po kelių metų. Vis dėlto, svarbiausia, kad mūsų festivalyje skirtingi menininkai gali vieni kitus atrasti ir įkvėpti, tad tikimės, kad tarptautinis bendradarbiavimas paskatins netikėtus teatro proveržius Lietuvoje bei kitose šalyse,“ – pagrindines festivalio idėjas įvardino viena iš organizatorių KJT aktorė Ieva Pakštytė.

Festivalio publika – smalsi, aktyvi ir įvairi

Antrus metus JTD programą papildo ir kino kūrybinės dirbtuvės: festivalio metu jauni kino kūrėjai Klaipėdoje filmuoja trumpametražius filmus ir pristato juos festivalio publikai. Didelio dėmesio pernai sulaukusi kino filmų peržiūra šiemet vyks balandžio 12 d. KUFA kino salėje, po jos ką tik susukti filmai bus aptariami kino kritikės Auksės Kancerevičiūtės. Darbų aptarimai ir diskusijos su žiūrovais per festivalio veiklos metus tapo neatsiejama JTD dalimi – gyvai vykstantis kūrėjų ir publikos dialogas padeda šioms stovykloms geriau suprasti vienai kitą. Šiemet festivalio programoje numatyta ir „Interaktyvi kūrybinė diskusija: JTD 2019”, kurios metu dalyviai ir žiūrovai turės galimybę diskutuoti, kokią vietą festivalis užima Lietuvos ir Klaipėdos kultūriniame kontekste, kaip galėtų būti plečiama renginio veikla ir kokios publikos festivalyje laukia organizatoriai. Absoliuti dauguma 2019 m. festivalio renginių yra nemokami, tad organizatoriai tikisi aktyvaus klaipėdiečių dalyvavimo JTD renginiuose ir po jų vyksiančiuose aptarimuose.

Skaitykite daugiau: www.15min.lt

Festivalis „Jauno teatro dienos“ – nuo Šekspyro iki teatro palapinėje