Naujienos

Pirmą kartą į uostamiestį atkeliauja Vilniaus dokumentinių filmų festivalis

Po savaitės į Klaipėdos kultūros fabriko kino ekraną atkeliaus naujausi dokumentiniai filmai iš viso pasaulio. Jų pasakojimų geografija plati: vieni  – iš tolimosios Kubos, kiti –  iš vis daugiau lietuvių keliautojų viliojančio Laoso, dar kiti  – iš Jungtinių Amerikos Valstijų, Vakarų Europos. Tarptautinis Vilniaus dokumentinių filmų festivalis Klaipėdoje viešės spalio 2-4 d. šeši rinktiniai dokumentiniai filmai bus parodyti Klaipėdos kultūros fabriko kino ekrane.

„Apsilankę Klaipėdos kultūros fabrike labai apsidžiaugėme pamatę profesionaliai įrengtą kino salę. Žinome, kad uostamiestyje yra nemažai gero kino mylėtojų, todėl šiemet festivalio filmus atvežame ir į Klaipėdą. Vienas iš jų – „Egzotika, erotika ir t.t.“, – turėtų ypač patikti uostamiesčio gyventojams, nes tai pasakojimas apie jūrevius,  jų krantuose laukiančias moteris, neišsipildžiusius troškimus“, – teigia Vilma Levickaitė, festivalį rengiančio sostinės „Skalvijos“ kino centro vadovė.

Dokumentinio kino festivalis Klaipėdoje pradės žymaus dokumentinio kino klasiko Alberto Maysleso filmas „Iris“ (2015). Tai pasakojimas apie 93 m. Iris Apfel, garsią mados ir stiliaus ekspertę, kurios svarba Niujorko mados scenai neginčijama jau ištisus dešimtmečius. „Iris“ – tai pasakojimas ne tik apie madą, bet ir apie įkvepiantį kūrybingumą, domėjimąsi aplinkiniu pasauliu. Pasak V. Levickaitės, tai filmas, kuris įkvepia gyventi ilgai, įdomiai ir aistringai.

Festivalio rengėjai į Klaipėdą atveža itin didelio dėmesio kituose festivaliuose sulaukusius dokumentinius filmus. Vienas jų – kino festivalyje „Sundance“ pagrindiniu prizu įvertinta „Vilkų gauja“: klaustrofobiškas pasakojimas apie šeimą, kurios vaikai 17 metų praleido be jokio kontakto su išoriniu pasauliu.  „Tai istorija, kurios ir norėdamas nesugalvotum. Tačiau dokumentinio kino kūrėjai ne tik atranda tokias istorijas, svarbiausia – geba parinkti originalią jų pasakojimo formą ir sukurti labai netikėtą santykį su herojais“, – teigia V. Levickaitė.

Pasak festivalio rengėjų, dokumentinis kinas moka subtiliai praverti duris į vidinį žmogaus pasaulį. Tai liudija dokumentinis filmas „Casa Blanca“ iš tolimosios Havanos įlankos. Jo režisierė Aleksandra Maciuszek santūriai ir pagarbiai žvelgia į savo filmo herojus – 76-erių metų Nelsą ir jos sūnų Vladimirą, kurie abu gyvena nedideliame kambarėlyje. Ypatinga estetika išskiriantis filmas kalba apie žmogišką orumą, meilę žmonėms ir gyvenimui.

Pasak festivalio rengėjų, Klaipėdos žiūrovai išvys išskirtinius dokumentinius filmus, kurie nepasiduoda bandymui įsprausti juos į griežtas normas, apibrėžti jų vietą. Jų kūrėjai subtiliai trina ribas – ne tik tarp kino žanrų, bet ir tarp normalumo ir pamišimo, tikrovės ir vaidybos, „ten“ ir „čia“.

Tai liudija įžvalgaus psichiatro Georges Federmano susitikimai su jo pacientais (Pasaulis ant sofos). Georges Federmanas yra gimęs būti psichiatru. Jo kabinete visos problemos susitraukia iki žirnio dydžio, o susitikimai su juo pavirsta mažytėm šventėm.  Tradicinio rytietiško ir modernaus vakarietiško pasaulių susidūrimą Laose stebi Daano Veldhuizeno kamera (Bananiniai blynai ir lipnūs ryžiai). Tai filmas apie nedidelį Šiaurės Laoso kaimelį, į kurį ieškoti tradicinės patirties atvyksta kuprinėmis nešini keliautojai, o vietiniai gyventojai atranda Vakarų atrakcijas.

Tačiau filmuose lieka erdvės ir vaizduotei. Hipnotizuoja vakariniai jūrų peizažai, didingai praplaukia laivai milžinai, atsklinda aistringi pasakojimai apie laisvę, ilgesį ir meilę – jie skirti jūreiviams, kurių krantuose laukia moterys, buvusios prostitutės. Tai vaizduotę žadinančios scenos iš dokumentinio esė „Egzotika, erotika ir t.t.“

Bilietus į festivalio filmus Klaipėdos gyventojai gali įsigyti bilietupasaulis.lt.

VISA FESTIVALIO PROGRAMA:

Spalio 2 d. 
18.00 val. IRIS Rež. Albert Maysles (JAV, 2014, 78 min.)
20.00 val. EROTIKA, EGZOTIKA IR T.T. Rež. Evangelia Kranioti (Prancūzija, 2015, 73 min.)

Spalio 3 d.
18.00 val. CASA BLANCA Rež. Aleksandra Maciuszek (Lenkija, Meksika, Kuba, 2015, 62 min.)
20.00 val. BANANINIAI BLYNAI IR LIPNŪS RYŽIAI Rež. Daan Veldhuizen (Olandija, Laosas, 2015, 93 min.)

Spalio 4 d.
18.00 val. VILKŲ GAUJA Rež. Crystal Moselle (JAV, 2015, 89 min.)
20.00 val. PASAULIS ANT SOFOS Rež. Swen de Pauw (Prancūzija, 2015, 95 min.)

Daugiau informacijos rasite čia: www.vdff.lt