Naujienos

Kultūros fabrikas pasitinka garsų violončelininką Rushad Eggleston

Lietuva pasitinka garsų violončelininką Rushad Eggleston dar vienai muzikos bei linksmybių fiestai! Lakios vaizduotės klajoklis, pašėlęs „violončelės goblinas“, mistinės Sneth galaktikos ambasadorius džiugins savo melodijomis ir dainomis, kurias lydės mitinės kalbos bei šelmiškos violončelės vibracijos!

Štai taip apie Rushad’ą rašoma Boston Globe dienraštyje:

Rushad Eggleston pristato save kaip kito pasaulio ambasadorių ir tuo visai nesunku patikėti.

Scenoje violončelininkas, trykštantis ekscentrišku kūrybiškumu, atrodo lyg peraugęs elfas su savo smailia kepure ir ryškiaspalvėmis aptemptomis kelnėmis. Jo dainos yra pilnos keistų personažų bei užverstos nesuvokiamais naujadarais, o veiksmas dažnai vyksta įsivaizduojamame pasaulyje, kurį jis žaismingai vadina Sneth šalimi. Kartą jis grojo solo pakibęs žemyn galva ant lynų, visai kaip Piteris Penas.

Tačiau už padūkusio įvaizdžio bei atkaklaus keistumo slypi natūralus talentas, pelnęs jam Grammy nominaciją dar tebestudijuojant Berklio muzikos koledže. Kartu su didžiu smuiko virtuozu Darol Anger, įkūrusiu populiarią bluegrass revoliucionierių grupę „Crooked Still“, ar savo solo karjeros paieškose Rushad Eggleston pasuko nenuspėjamu keliu.

„Aš vis dar tebebandau susivokti, kas yra tai, ką aš darau ir kaip aš tai noriu daryti. Nežinau, kiek užtruks tapti tuo, kuo esu“, sako Eggleston.

Iš Kalifornijos kilęs muzikantas pelnė stipendiją studijoms Berklyje dar nebaigęs vidurinės mokyklos. Kartą, kai jo džiazo studentų styginio kvarteto nariai pramiegojo ir praleido perklausą, skirtą Monrealio muzikos festivaliui, Eggleston įtikino Angerį, kuris taip pat dalyvavo festivalyje, išklausyti keletą grupės melodijų. Taip užsimezgė muzikinis bendradarbiavimas, davęs pradžią Angerio kvartetui „Fiddlers 4“, kurio to paties pavadinimo albumas pelnė Grammy nominaciją 2003 metais.

 

Atviras improvizacijoms ir spontaniškiems muzikos ekskursams, Rushad Eggleston priverčia violončelę skambėti tarsi gyvybingu, perkusiniu instrumentu. Naudoja savo paties išrastus įvairiausius garso išgavimo būdus stryku: glaustai muzikalius, tinkamus klasikiniame ar džiazo kontekste, o taip pat ir grubius kirčius, mėgstamus bluegrass atlikėjų.
„Country stiliaus muzika man buvo mielesnė ir labiau priimtina nei džiazas. Tuo metu mano aistra buvo bandyti perteikti violončelės garsą, kuris skambėtų labiau country stiliumi. Aš tiesiog stengiausi išgauti naujus garsus violončele ir panaudoti juos savo spontaniškiems muzikiniams protrūkiams išreikšti.“ – prisimena jis.
Rushad toliau vystė šią koncepciją su grupe „Crooked Still“. Vėliau, išleidus pirmuosius du albumus, paliko grupę ir sukūrė sunkiojo roko trio „Tornado Rider“ su savo violončele priešakyje.
Pastaruoju metu jis daugiausia dėmesio skiria solo pasirodymams. Jo naujasis paties išleistas albumas „The Rushad Eggleston Show“ yra sudarytas iš 27 garso takelių, kuriuose persipina dainos, pasakojimai, o kartais ir eilėraščiai.
„Retai sutiksi muzikantus, kurie iš tiesų gali grodami violončele improvizuoti ir demonstruoti aukštą meistriškumą“, sako violončelininkas Eugene Friesen, kuris mokė Eggleston’ą jam studijuojant Berklyje. „Tai tampa vis labiau įprasta per pastaruosius 20 metų ir vyksta grupelės entuziastų iniciatyva, kurie stengiasi išsiveržti iš įprastinių ribų. Ir Rushad yra vienas jų“.
Netgi tuomet, kai Eggleston’as pradeda apibūdinti savo muzikinę misiją aiškiais, paprastais terminais, sunku suprasti, kokią dalį tos informacijos galima priimti tiesiogiai.

„Aš labai rimtai traktuoju savo muzikinius siekius ir esu rimtai nusiteikęs dirbti ir skleisti savo tiesas“, sako jis. „O perteikti Sneth vibracijas į Žemės planetą man yra labai svarbi misija“.

Verčiamas paaiškinti Sneth šalies koncepciją, jis sako, jog tai nėra tiesiškai perteikta mitologija, o daugiau kūrybinė proto būsena.

„Galbūt tai tam tikra mano pasąmonės zona, suplakanti įvairias kalbas ir garsus, kuriuos kada nors esu išgirdęs, ir pateikia juos man laisvai sudėliotu formatu“, sako jis. „Ji gali staigiai ir nenuspėjamai keistis“.

Jo neįprastas talentas leidžia siekti įvairovės jo darbe. Puikus muzikantas Rushad Eggleston yra itin mėgstamas vaikų; jis tampa entuziastingu mokytoju daugelyje muzikinių stovyklų.

Šią vasarą jis džiugins ir mokys jaunuosius Lietuvos violončelininkus, taip pat ves meistriškumo kursus bei seminarą profesionalams bei studentams. Rushad Eggleston viešnagę Lietuvoje organizuoja viešoji įstaiga Violončelės mokykla, o remia JAV ambasada Vilniuje.

Vakaras su Rushad Eggleston – Birželio 22 d. 19 val. Klaipėda, „Kultūros fabrike”

Kultūros fabrikas pasitinka garsų violončelininką Rushad Eggleston