Naujienos

BLON animacijos ir video žaidimų festivalis kviečia panirti į vizualių emocijų jūrą

Klaipėdoje ketvirtadienį prasidėjo BLON – trečiasis tarptautinis animacijos ir vaizdo žaidimų festivalis. Renginys atidarytas specialia lietuviškos animacijos programa, tačiau visą savaitgalį Kultūros fabrike bus galima pamatyti ir geriausius užsienio animacinius filmus, susipažinti su naujausiais žaidimų industrijos kūriniais ir autoriais.

Festivalio, kuriame daugiausiai dėmesio skiriama Šiaurės ir Baltijos šalių regiono kūrybai, metu bus rengiami susitikimai su filmų autoriais, žaidimų industrijos profesionalais, kurie pristatys įspūdingus darbus specialioje parodoje Game Expo. Šeštadienį festivalyje bus parodyti ir Oskarui nominuoti animaciniai filmai „Raudonasis vėžlys“ ir „Mano, Cukinijos, gyvenimas“. Sekmadienio popietę šeimų lauks seminaras-diskusija su psichologe apie animacijos naudą vaikams.

Ne tik vaikams

„Animacija žavi neribotomis vizualinės raiškos galimybėmis. Kinas yra vadinamas menų sinteze, tačiau animacija savyje gali talpinti dar daugiau meno rūšių nei vaidybinis ar dokumentinis kinas. Lietuvoje turime eilę originaliomis animacijos technikomis autorinius filmus kuriančių režisierių, kurių darbai įdomūs ir vertinami tarptautinės auditorijos. Lietuvoje šuo metu nėra didelių animacijos studijų, todėl daugiausia kuriami trumpametražiai filmai. Jei pažiūrėtume paskutinių 5-10 metų kino lankomumo statistiką, daugiausiai žiūrovų surinkusių filmų trejetuke tikrai rasime animacinius filmus. Tiesa, ši tendencija būdinga tik šeimai skirtiems animaciniams filmams. Animacija suaugusiems nėra tokia populiari, nes vis dar manoma, kad animacija yra skirta vaikams”, – sakė Agnė Adomėnė, Lietuvos animacijos asociacijos atstovė.

Be filmukų vaikams, šiais metais BLON festivalyje suplanuotos ir keletas programų jaunimui, šeimai.  „Moterų programoje – aktualūs  ir drąsus animaciniai filmai,  sukurti moterų režisierių iš Suomijos, Estijos, Danijos, Ispanijos ir Jungtinės Karalystės.  Tai pirmoji moterų animacijai skirta programa Lietuvoje, kurią planuojame tęsti ir ateityje. Dokumentiniai, autoriniai garsiausių animacijos mokyklų darbai nagrinės vienatvės, draugystės, smurto temas, ar su humoru papasakos, kaip prikelti savo velionį vyrą”,- sakė festivalio vadovė Laura Almantaitė.

Komedijų vakare numatyta sarkazmo, humoro persmelkta nuotaikinga programa. Garsiausi praeitų metų animaciniai filmai iš didžiausio Šiaurės regiono Fredrikstad animacijos festivalio ir filmai-laimėtojai –  „Danderis” ir „Edžio Teiblo dingimas” skirti jaunesnei auditorijai.  Šią programą pristatys svečiai iš Švedijos ir Norvegijos – prodiuseris Johan Edström ir režisierius Kristian Pedersen.

Pristatys stipriausius žaidimų kūrėjus

Penktadienį ir šeštadienį festivalyje bus galima išmėginti ryškius, kūrybingus žaidimus, nevengiančius nagrinėti ir sunkių socialinių, istorinių temų, pasilabinti su pačiais kūrėjais iš stipriausios Baltijos regione šioje srityje laikomos Lietuvos, kitų Europos šalių vaizdo žaidimų studijų.

„Žaidimai ir animacija visuomet buvo ypač artimos sritys. Juk animacija atgaivina ištisus pasaulius ir čia kalbame ne tik apie pamėgtus žaidimų veikėjus, bet apie kiekvieną žaidimų pasaulio elementą: nuo pelės žymeklio judėjimo, ar fantastiškais fejerverkais virstančių saldainių,  iki painiausių šokio judesių ar vėjo nešamų žiedlapių — viskas turi būti animuota, kad būtų gyva“, – sako Artūras Rumiancevas, festivalio video žaidimų programos koordinatorius.

Tiesa, kompiuterinių žaidimų eros aušroje, klasikiniai kino ar animacijos menai ir žaidimų industrija,  atrodytų, buvo du nesuderinami pasauliai, tačiau šiandien situacija visiškai kitokia. Tai lemia daugybė faktorių, pradedant vis populiarėjančia kompiuterine animacija ir specialiaisiais efektais, baigiant pačiais keisčiausiais eksperimentais siekiant išplėsti žiūrovo ar žaidėjo patirtis.

Iš Rumunijos atvykstanti „Sand Sailor” studija atsiveš ir mums ypač aktualų žaidimą „Black The Fall”. Tai istorija apie nuo sovietinės priespaudos sprunkantį žmogų, laisvės troškimą ir ryžtą. Įdomu tai, kad šis žaidimas priskiriamas galvosūkių žanrui, o istorija sekama ne žodžiais, bet pasitelkiant simbolius, audiovizualinius sprendimus, žaismą ir jo sukeliamas emocijas. Žaidėjai pasiners ne į tamsią ir slegiančią jungo atmosferą, bet spręs moralinę dilemą. Ištrūkę iš darbo vietos, kurioje buvo kalinami, žaidėjai išmoks pergudrauti sistemą ir įverginti pasaulyje sutiktus žmones. Bėda ta, kad šie žmonės jau yra pavergti sistemos, tad jei išnaudosime juos, kad ir kilnaus tikslo vedami, ar nesupanašėsime su režimu, nuo kurio sprunkame?

Išskirtinis svečias –„Piktųjų paukščių“ kūrėjas

Vienas laukiamiausių svečių, animacijos režisierius Kim Helminen, penktadienio popietę Klaipėdoje pasakos apie savo patirtį dirbant su serialu „Piktieji paukščiai“ („Angry Birds Toons”), kompanijai „Rovio Entertainment” atnešusiu pasaulinę šlovę.  Jis festivalyje skaitys paskaitą apie animacijos ir žaidimų ryšį.

„Mane visada domino detalės ir įvairių dalykų miksavimas, pavyzdžiui, piešimas, rašymas, kinas, muzika, vaidyba ir tai, kaip visa tai veikia technologijų srityje. Animacija man pasirodė visus šiuos dalykus apjungiantis žanras, atitinkantis mano interesus. Labiausiai animacijoje man patinka žmonės, su kuriais dirbu. Žinoma, patinka ir visi kiti dalykai animacijoje: idėjų generavimas, scenarijaus šlifavimas. Dievinu tą akimirką, kai visi procesai ir detalės pagaliau atsiduria vienoje vietoje, kai visi susirenkame garso studijoje ir filmas tarsi, staiga, atgyja po begalės atskirų žmonių sunkaus ir nematomo darbo,” –sakė K. Helminen.

BLON animacijos ir video žaidimų festivalis kviečia panirti į vizualių emocijų jūrą